دینامیسم آفرینش

دینامیسم آفرینش

 

درباره کتاب دینامیسم آفرینش

مکتب وحدت  نوین جهانی

حشمت الله دولت شاهی

دلایلی چند از خداشناسی

خدا را چگونه می توان شناخت

علت شک در قبول یزدان

فایده خداشناسی

عالم محدود است یا نامحدود

عالم عبث است یا مفید

منظور و مقصود از آفرینش

تکامل یعنی چه؟

روح،جسم و پریسپری

اتم

محرک و دینام عالم چیست؟

سیر خداشناسی در عالم

سرنوشت و تقدیر - جبر و تفویض

علت اختلاف در خلقت

فایده خداشناسی

فایده ی اخلاق شناسی

 

درباره کتاب دینامیسم آفرینش

این  کتاب درباره نیروی اصلی آفرینش (دینام آفرینش ) بحث میکند.

در این کتاب دلایل نوین و بی سابقه ای درباره خداشناسی ، نظرادیان درباره خداوند،خدا را چگونه می توان شناخت و فایده خداشناسی آورده شده است.

همچنین به زبان ساده اشتباه دانشمندان ماده گرا را بیان داشته و وجود یک نیروی محرکه برای عالم هستی را اثبات می کند.

درباره چگونگی  عالم صحبت میکند ، که آیا عالم محدود است یا نامحدود ؟ عبث است یا مفید؟

و درباره ی مباحثی چون:

اتم، عمومیت اتم ، جسم و روح و قالب مثالی در اتم ، در انسان و در همه چیز عالم

دینامیسم عالم ، قدرت تحرک کائنات ، سیر حس خداشناسی در عالم ،

سرنوشت و تقدیر، جبر و تفویض ، بد وخوب ، هیپنوتیزم ، مانیتیسم و ... بحث میکند.

ضمنا دراین کتاب نظرهشت دین بزرگ جهانی و شرح حال  فلاسفه بزرگ شرق و غرب  درباره موضوعاتی که در کتاب طرح شده بیان می شود  و همچنین  شرح حال و عکس فلاسفه ای که نامشان ذکر شده درج گردیده است.

 

مکتب وحدت نوین جهانی

مکتب وحدت نوین جهانی، در سال۱۳۱۲در کرمانشاه و توسط سه تن به نام‌های: حشمت‌الله دولتشاهی معروف به حشمت‌السلطان، عطاالله شهاب‌پور، و علی‌اشرف کشاورز بنیان گردیده، و با اعتقاداتی مشتمل بر دو بخش مکتب روحی و تطهیر اخلاقی، و حکمت نوین، فعالیت اجتماعی-دینی خود را آغاز نمود.

الف) مکتب روحی و تطهیر اخلاقی شامل تمرینات روحی روزانهٔ شاگردان مکتب، به منظور بالا بردن قوای روحی و ارتباط ماورائی می‌باشد، و نیز تطهیر اخلاقی به‌صورت نظری و عملی به منظور خوب زیستن و خوب عمل کردن.

ب) حکمت نوین شامل تلفیق دین و دانش و خرافه‌زدائی از آموزه‌های دینی، و نیز پرداختن به تعلیمات عرفانی و اخلاقی ادیان می‌باشد.

بخشی از اعتقادات مکتب از این قرار است:

۱.همهٔ اجزاء عالم، از ذرات تا کهکشان‌ها در تعاملی پیوسته و دائمی با همدیگر قرار داشته و هر یکی از اجزاء در هر کجای این عالم، می‌تواند همچون نبضی باشد برای نشان دادن احوالات کل عالم هستی.

۲.عالم هستی، ظهور خداوند است، و نه مخلوق او. خدا و هستی، یک حقیقت هستند با دو نام. بنابراین تلاش برای شناسائی عالم لایتناهی نیز، خداشناسی نام دارد.

۳.انسانیت نیز، وجودی یکپارچه‌است و همهٔ آدمیان عالم، اجزاء این یکپارچگی بوده و تحت فرمان یک شعور بزرگِ اداره‌کنندهٔ این عالم قرار دارند.

۴.همهٔ ادیان و مذاهب، در پیدایش خود و بدون هیچ تفاوتی، از یک حقیقت واحد بوجود آمده و از این نظر، دارای نسبتی مساوی می‌باشند، و تنها در اثر برخورد با فرهنگ‌ها و جغرافیا و ملل مختلف است که به اشکال مختلفی درآمده‌اند.

 

حشمت‌الله دولتشاهی

حشمت‌الله دولتشاهی ملقب به حشمت‌السلطان نویسنده، فیلسوف متأله و پژوهشگر دینی اهل ایران بود. دولتشاهی از نخستین نواندیشان دینی در ایران بود و نظریه‌پرداز مکتب وحدت نوین جهانی به شمار می‌آمد. دولتشاهی در آثارش نگرشی نوین به دین، علم و متافیزیک عرضه کرد و کوشید تا میان دین و علم مدرن پیوند نوینی برقرار کند.

حشمت‌الله دولتشاهی در سال۱۲۸۳در کرمانشاه در خانواده‌ای از خاندان دولتشاهی قاجار به دنیا آمد. پدرش محمدصادق میرزا نام داشت و از نوادگان محمدعلی‌میرزا دولتشاه بود. او در تأسیس "انجمن تبلیغات اسلامی نور دانش" مشارکت داشت که بعداً به «وحدت نوین اسلامی» و سپس "مکتب وحدت نوین جهانی" تغییر نام داد.حشمت‌الله دولتشاهی نظریه‌پرداز اصلی و نویسندهٔ مهم‌ترین کتاب‌های «مکتب وحدت نوین جهانی» و به همین دلیل از او با نام «رهنمون» یاد می‌شود.دولتشاهی به همراه عطاالله شهاب‌پور و علی‌اشرف کشاورز اعضای بنیانگذار این انجمن‌ها به شمار می‌آیند.او از سال۱۳۵۲کلاس‌های «مکتب روحی و تطهیر اخلاقی» را در مرکز تبلیغ و انجلای این انجمن در مکان تالار دیدار وحدتیان در میدان هفت حوض نارمک برگزار می‌کرد.

 

دلایلی چند از خداشناسی

بااینکه کتاب مکانیسم آفرینش وجود خداوند را کاملا وتضح و روشن میشمرد اما با بیان پنج دلیل به اثبات این مهم می پردازد.

دلیل اکثریت

جزء و کل

 پی بردن از صفات

 راهنمائی حس قدرت

یک حساب ریاضی

 

خدا را چگونه می توان شناخت

این نکته روشن است که از راه بررسی و مطالعه و توجه و تفکر در عوالم می‌توان خدا را شناخت و از آثار پی به مؤثر برد، همان طور که الکتریسیته را نمی‌بینیم و با حواس خود درک نمی‌کنیم ولی وجود آن‌ را از آثارش می‌فهمیم و از اعمالی که روی اشیاء انجام می‌دهد پی به ماهیت آن می‌بریم با مطالعه در عوالم خلقت اعم از بینهایت بزرگ و بینهایت کوچک می‌توانیم پی به اسرار خداشناسی ببریم.

موضوع را بشکافیم

تجزیه و تحلیل روان شناسی این موضوع روشن می‌کند که بشر برای مفهوم قدرت و قوت و فرماندهی و تسلط چیزی نزد خود تصور می‌کند که موافق تشکیلات بشری باشد و این‌ وسائل همان است که برای یک سلطان قاهر یا پادشاه قدرتمند می‌پندارند. بنابراین مفهوم و چکیده قدرت در نظر وی تجسم نمودن یک امپراطور توانا است.
هنگامی که بشر خدا را به عنوان قدرت و سلطنت مجسم نمود آیا جز این است که مفهومی از قدرت یک سلطان عظیم و قادر که هر چه بخواهد می‌کند پنداشته است؟ این تصور که شاید آخرین حد ترقی فکر بشر امروزی باشد از تجسم و شکل پنداشتن برای خدا خارج نیست. از شما می‌پرسم: آیا آن خدای تصوری که در بالای آسمان ها می جویند جز موجود محدودی است که مخلوق فکر بشر می‌باشد و حدود قدرتش را نظیر قدرت یک سلطان بسیار توانا می‌پندارند؟

 

علت شک در قبول یزدان

در واقع مردمان در درک حقایق آفرینش دو دسته شده‌اند: دسته‌ای که تاب و قدرت و توانایی داشتند که تا حدودی وحدت را درک کنند یا آن‌ را قبول نمایند. عده دیگر خواستند بفهمند ولی درک نکردند و تاب نیاوردند و این ها چاره ای ندارند مگر این که ورزش فکری زیاد کنند و مبلغ به آنها بگوید و نصیحت نماید تا حقیقت را دریابند.

روح و مادیون
طرفداران ماده و کسانی که منکر روح هستند این طور معتقدند که چون فکر وابسته به وجود مغز است هنگامی که مغز انسان از بین می‌رود فکر هم از بین خواهد رفت. این اشخاص در عین حال که منکر روح‌اند ضمناً به این حقیقت اعتراف کرده‌اند که قوه فکر در اثر توأم شدن نیروی زندگی با ماده مغزی به وجود می‌آید. مفهوم این نیروی زندگی که نه می‌توانند منکر آن شوند و نه می‌توانند آن‌ را توجیه کنند و در حقیقت مادیون را به بن بست رسانده است، راهی است که بالاخره آنها را با روحیون نزدیک می‌کند زیرا همین نیروی مرموزی که توأم شدن با قدرت مغز و اجزاء جسم باعث پیدایش فکر می‌گردد روحی است که ما معتقدیم و شرح داده‌ایم و دیگر اختلافی باقی نخواهد ماند
.

 

فایده خداشناسی

کسی که در خدا مشکوک است امید به جای دیگر ندارد. امید به بعد ندارد که دنبال وظیفه ‌صحیح خلقت خود برود. امید رفتن به کجا دارد؟ او که مافوقی قائل نیست و امیدوار به رفتن به دنیای دیگر نیست تا به مقامی برسد. او تنها در فکر مادیات است. اما کسی که خداشناس است هم مادیات را دارد و هم صاحب امید به مراحل تحول بعد از این حیات است.
ایده‌آل و آرمان بشر امید است. اگر امید نباشد و چشم به راه ترقی بعدی نباشد کاری نمی‌کند. وقتی شخص به‌خدا شناسایی پیدا کرد امید هم دارد. همه چیز بر روی امید بنا شده است. پایه هر کار بر روی امید است و تا شخص امیدوار نباشد کاری انجام نمی‌دهد.

 

عالم محدود است یا نامحدود

محدود به چیزی گویند که دارای حد باشد. حدود اشیاء عالم که ما مشاهده می‌کنیم چیست؟ آیا می‌توان برای آنها حدود ثابتی قائل شد؟ خیر. هر حدی که بشر قائل می‌شود ثابت و تغییرناپذیر نیست. هر حدی که تعیین کنند قابل کشش و ادامه یافتن است و این کشش و توسعه حدود به طور لایتناهی ادامه می یابد.

 

عالم عبث است یا مفید؟

چون خود ما محدودیم و مشاهداتمان نیز محدود است قدرت درک واقعیات جهان را بدون استمداد از نیروی یزدانی تفکر و الهام نداریم. عالم لایتناهی بدون مقصود و هدف نتواند بودن.

 

منظور و مقصود از آفرینش

باید دانست که آفرینش فرد فرد موجودات بیهوده نیست و هر کدام از آنها در این ماشین بزرگ عالم حکم پیچ و مهره دارند که وجودشان لازم و ضروری است و ماشین‌ساز دانا و توانای مقتدر خود می‌داند چه بسازد، کدام را درست کند، کدام را ویران سازد و چه چیزی جانشین آنها نماید و چه مراحلی بر آنها بگذراند.قدرت فوق‌العاده در تمام رشته‌ها دارد. ابزار و مواد اولیه در اختیار او، متعلق به او بلکه از خود او است. قدرت دادن و حیات بخشیدن و زندگانی های گوناگون به راه انداختن کار و عمل او است و خود به خود از او تراوش می‌کند.

 

تکامل یعنی چه؟

جسم بشر نیز چنین است. هرگاه به تاریخ بشریت بنگرید خواهید دید که بر حسب مقدر و سرنوشت روزبه‌روز مغز و مکانیسم مغزی انسان ترقی نموده، زمانی در روی درختان و غارها زندگی می‌کرد و امروز خانه‌های دارای ده ها طبقه بنا می‌کند و این رشته هم چنان ادامه دارد. همین طور است در شئون دیگر که ما با کمال روشنی و وضوح شاهد آن هستیم و از بررسی در تاریخ تمدن بشر می‌فهمیم.این است رمز تکامل مکانیسم مغز بشر. روح همان روح است که تکمیل بوده و هست و خواهد بود و قدرت و کالری بدن همان است که بود و تغییری ندارد ولی مکانیسم و دینامیسم کالبد و مغز دائم در حال تکامل است. ظرف بزرگتر و قوی‌تر شد و بیشتر از روح و کالری استفاده می‌نماید.

 

روح،جسم و پریسپری

روح:روح جوهره عالی است از امر پروردگار. همان جوهره عالی که عالم لایتناهی از آن تشکیل یافته و مافوق تمام قدرت ها است و قدرت همه چیز از او است، قابل تجزیه و پاره‌پاره شدن نیست. سیاله‌ای استFluideکه در عالم جاری است و مانند عالم خودش در خودش واقع است و از هم جدا نیست «امر پروردگار از خود او جدائی ندارد».

جسم:باچشم دیده می‌شود و همه تا حدودی از آن اطلاع دارند. جسم از کلیه عناصر و مواد زمینی ترکیب یافته و به‌صورتی درست شده که احتیاجات زندگانی انسان را برمی‌آورد.

پریسپری:پریسپری که آن‌ را قالب مثالی یا جسم قلیایی یا جسم مثلی و این قبیل نام ها نامیده‌اند واسطه بین روح و جسم است. ماده بسیار لطیفی است که با این چشم دیدن آن برای همه میسر نیست مگر این که با داشتن استعداد ذاتی از تمرینات شایسته و علم مخصوص آن استمداد جویند. این ماده درست قالب جسم است.

 

اتم

دانش امروزی با مطالبی که راجع به اتم می‌گوید که قسمتی از آن‌ را تجربیات علمی تأیید نموده عقیده‌مند است که جهان هستی از اتم به وجود آمده و مبنا و اصل عالم ماده اتمی است. این نظریه تا حد مختصری صحیح است ولی اشتباهات بسیاری در آن شده که در این کتاب حقیقت مطلب بیان می‌گردد.

اساس این اشتباه درباره اصل و ماهیت اتم است. اتم را ماده صاحب اجزاء می‌دانند و خود به تجربه و عمل دریافته‌اند که الکترون‌های اتم با سرعت فوق‌العاده در اطراف هسته به گردش مشغولند و غوغای شگفت‌انگیزی در دل ذره ناچیز موجود است. این حرکت و قوه از چیست و کجاست؟

 

محرک و دینام عالم چیست؟

بایستی دانش را نیروی مثبت و محرک حقیقی و مسبب اصلی دینامیسم دانست و اتم را نیز خمیره دینامیسم عالم شمرد و این دو لازم و ملزوم یکدیگرند

دینامیسم عالم با نیروی الهی است که وسیله آن آن طور که امروز می دانند دانش و اتم است. اتم نیز مانند همه چیز عالم دارای جسم و روح و پریسپری است. چون عالم پر از اتم‌های مختلف است و آن چه در جهان هستی است می‌توان گفت که قسمتی از آن از اتم تشکیل یافته با در نظر گرفتن این که تمام اتم‌ها دارای روح هستند دانسته می‌شود که چگونه روح یعنی امر پروردگار عالم هستی را فرا گرفته است.

 

سیر خداشناسی در عالم

دلیل بی‌انتها بودن عالم این است که عالم از قدرت و ارادۀ یزدان مقتدر دانا و توانا به وجود آمده. اگر بگوئیم یزدان دارای قدرت و ارادۀ محدودی است می‌توان گفت که عالم هم محدود و دارای حدود و ثغور است اما اگر بگوئیم اراده و قدرت یزدان مقتدر توانا نامحدود است عالم هم نامحدود می‌شود.
پس ای گروه خداپرستان ـ شما می‌گوئید خداوند قادر متعال دارای قدرت بالغه و کامله است. آیا معنی قدرت کامله و بالغه آن است که محدود باشد یا نامحدود ـ کدام صحیح است؟ قضاوت کنید. اگر بگوئید اراده و قدرت یزدان مقتدر محدود است عالم هم محدود است ولی چه کسی را یارای چنین ادعایی است.
یزدان همه را به راه راست هدایت فرماید.

 

سرنوشت و تقدیر - جبر و تفویض

بایستی در هر کارخانه مشی و روش اجزاء و واحدهای تابعه موزون و مطابق با نقشه اصلی کارخانه باشد و در دنیا هم بایستی تقدیر و سرنوشت و روش همۀ افراد و پدیده‌های عالم موزون با نقشۀ اصل گردد و لازم است که این نقشه توسط نیروی مافوق تحمیل شود یعنی به دست خود افراد نیست. همین امر است که تقدیر یا سرنوشت می‌نامیم.

 

علت اختلاف در خلقت

همان طور که برای یک کارخانه قطعات مختلف الشکل به اندازه‌های گوناگون مورد لزوم است و نمی‌توان همه اجزاء کارخانه را به زعم رعایت عدالت به یک شکل و یک رنگ و یک جنس و یک وزن درست کرد به همان ترتیب عالم نیز احتیاج به افرادی با استعدادها و شرایط گوناگون دارد تا بتوانند وظایف خود را در جای خود به بهترین نحوه انجام دهند. این خود عین عدالت است در حالی که عدالت فرض یکسان بودن همه چیز و همه کس نه تنها قابل عمل نیست بلکه اصولا قابل تصور نمی‌باشد.
یکی از علائم بزرگ عدالت الهی آن است که همه افراد بشر با وجود اختلاف در موقع و مقام و ثروت و نژاد و غیره در حد خود از رفاه و خوشی و بهره برداری از حیات به نسبت برخوردارند

 

فایده خداشناسی

دو چیز است که می‌تواند بشر را برای کسب فضائل و دوری از رذایل دائماً متذکر شود. یکی این که انسان همیشه خدای را ناظر و حاضر ببیند و بداند که هر عملی کند از مقام عظمت خداوندی پوشیده نیست و در بایگانی پریسپری خود او نیز ضبط و پس از مرگ نمایش داده می‌شود و باعث شرمساری یا افتخار او خواهد بود.

دیگری توجه به مرگ است. در عین حال که مرگ را موضوعی خیلی مهم نشمرده و آن‌ را تحولی می‌داند اما وقتی مرگ را نزدیک خود احساس نمود و چنین اندیشه نکرد که به طور جاودان در دنیا خواهد ماند زندگی و رفتار وی منظم خواهد شد.

 

فایده ی اخلاق شناسی

دو چیز است که می‌تواند بشر را برای کسب فضائل و دوری از رذایل دائماً متذکر شود. یکی این که انسان همیشه خدای را ناظر و حاضر ببیند و بداند که هر عملی کند از مقام عظمت خداوندی پوشیده نیست و در بایگانی پریسپری خود او نیز ضبط و پس از مرگ نمایش داده می‌شود و باعث شرمساری یا افتخار او خواهد بود.

دیگری توجه به مرگ است. در عین حال که مرگ را موضوعی خیلی مهم نشمرده و آن‌ را تحولی می‌داند اما وقتی مرگ را نزدیک خود احساس نمود و چنین اندیشه نکرد که به طور جاودان در دنیا خواهد ماند زندگی و رفتار وی منظم خواهد شد.

صفحه نخست دعوت روشنفکران حشمت السلطان دولتشاهی نکات مهم که در تدوین این کتاب به کار رفته است استقبال جهانی بی سابقه تبریک نوروز 1333 به عالمیان و چند پیشنهاد سودمند به نوع بشر در پیرامون اتحاد نوع بشر دانش چیست - دانشمند کیست دیباچه محبت نزد ادیان و فلاسفه دانش و خلقت نظراتی از فلاسفه نظر ادیان درباره خلقت نظر فلاسفه درباره خلقت نتیجه و خلاصه آن چه در کتاب گفته شده نظر ادیان درباره خداوند نظر فلسفه درباره خدا خدا شناسی درادیان دلائل وجود باری تعالی از فلسفه بیان اول - دلائلی چند از خداشناسی بیان دوم - نظری اجمالی به مطالب کتاب بیان سوم - خلاصه از کتاب مکانیسم آفرینش بیان چهارم - خدا را چگونه می توان شناخت بیان پنجم - علت شک در قبول یزدان بیان ششم - فایده خداشناسی بیان هفتم - محدود است یا نامحدود بیان هشتم - منظور و مقصود از آفرینش چیست ؟ بیان نهم - تکامل یعنی چه بیان دهم - اتم بیان یازدهم - روح و جسم و قالب مثالی(پریسپری) بیان دوازدهم - محرک و دینام عالم چیست بیان سیزدهم - اعمال اتم در این جهان بیان چهاردهم - عمومیت اتم ها بیان پانزدهم - دینامیسم عالم بیان شانزدهم - سیر خداشناسی در عالم بیان هفدهم - قدرت بالغه یزدان بیان هیجدهم - علت قائل شدن به خدایان متعدد بیان نوردهم - سرنوشت و تقدیر - جبر و تفویض بیان بیستم - علت اختلافات در خلقت بیان بیست و یکم - موضوع بداع بیان بیست و دوم - اهمیت مقام نصیحت - ارشاد پیامبران بیان بیست و سوم - تحیر در اختلافات آفرینش و بد و خوب بیان بیست و چهارم - خودشناسی خداشناسی است بیان بیست و پنجم - تشابه شگفت انگیز عناصر عالم ها دلیل کاملی بر وحدت است بیان بیست و ششم - موشکافی درباره سلامت بیان بیست و هفتم - فایده اخلاقی شناسائی به خدا و عالم بی انتها بیان بیست و هشتم - اتحاد خداپرستان و ادیان عالم بیان بیست و نهم - علم الروح تجربی - هیپنوتیسم - مانتسیم -تلپاتی بیان سی ام - آیا موضوع عود ارواح حقیقت دارد؟ بیان سی و یکم - مختصر تاریخچه ای از زندگانی پیامبران بیان سی و دوم - دینامسیم عالم چیست؟ شرح مختصری از ادیان بزرگ جهان ترجمه خلاصه ای از برخی نامه‌های واصله از نقاط مختلف جهان استقبال جراید و مجلات جهان از خدمات وحدت نوین جهانی وحدت جهانی ایرانی در دوران ما دیپلم هایی که به عنوان مؤلف صادر و ارسال شده است معرفی فلاسفه، دانشمندان، نویسندگان و شعرا تشکر و تقدیر