مقدمه

گلهای راهنمایی جلد دوم

ِبسم الله الرّحمنِ الرَّحیم یا اَیُّها المُدَّثّر قُمْ فَانْذِرْ وَ رَبَّکَ فَکَبِّر وَ ثِیابَکَ فَطَهِّرْ وَالرُّجْزَ فَاهْجُر وَ لا تَمْتُنْ تَسْتَکْثِر وَ لِربِّکَ فَاصْبِرْ فَاِذا نُقِرَ فیِ النّاقوُرِ فَذلِکَ یَوْمَئذٍ یَوْم عَسِیرٌ

ای کسی که خود را در بستر پیچیده‌ای، بپاخیز و مردم را از راه و رسم غلطی که در پیش گرفته‌اند، بیم ده، و خدای خود را به بزرگی یاد کن، و جامه‌های خویش را پاکیزه نما، و از هرگونه ناپاکی و پلیدی به دور باش، و در برابر خدمت‌هایی که انجام می‌دهی منت مگذار، و آن را زیاد مپندار، و در راه خدا پایداری و شکیبایی داشته باش.

حضرت موسی از پیامبران بزرگ خداست، وی برای راهنمایی مردم و نجات بنی‌اسرائیل از ستم فرعون آمد. قرآن کریم داستان حضرت موسی را در چند جا بیان کرده است، از جمله خداوند در آیه‌های 17 تا 33 سورۀ دخان آن را شرح داده است.

حضرت عیسی یکی از پیامبران بزرگ خداست. پیروان آن حضرت را «مسیحی» گویند. زندگی وی از آغاز با شگفتی‌هایی همراه بود. در جوانی شروع به راهنمایی مردم کرد و کتاب انجیل را آورد. شرح مفصل آن در قرآن کلام خداست که من‌جمله از آیه 110 تا 116 سورۀ مائده بیان گردیده است.